Poród w domu - jak to wygląda i kiedy warto się na niego zdecydować?

Każda kobieta nosząca pod sercem upragnione maleństwo, w pewnym momencie zaczyna rozmyślać o porodzie. Zastanawiasz się jak to będzie wyglądało, jak się do tej chwili przygotować i o czym powinnaś wiedzieć. Z pewnością bardzo dobra i pomocna w uspokojeniu przyszłej mamy jest szkoła rodzenia. Wszelkie kwestie, które przerażają przed porodem, w szkole rodzenia zostają przybliżone i wyjaśnione. Interesując się porodami, ich rodzajami i korzyściami wynikającymi z konkretnego wyboru, coraz częściej nasuwa się myśl- a może poród w domu?

Coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę porodu, jednak należy wcześniej skonsultować taki zamiar z lekarzem ginekologiem. Lekarz wyrazi opinię czy dobrym wyborem dla nas jest poród domowy, czy lepszym będzie tradycyjny w szpitalu. Dzięki fachowej opiece mamy szansę przejść przez trud urodzenia dziecka, spokojnie i bez niemiłych zaskoczeń. Obecność lekarza w trakcie porodu domowego jest konieczna, podobnie jak obecność położnej, w końcu nie wiemy jaki przebieg będzie miał nasz poród.

Bezpieczeństwo matki i dziecka jest zawsze najważniejsze. Coraz więcej kobiet decyduje się na poród w domu, gdyż to wydarzenie przestaje być koszmarem kojarzącym się wyłącznie z bólem i rozczarowaniem w szpitalnych realiach. Obecnie dla wielu kobiet jest to cudowna chwila, nowe doświadczenie w ich życiu dające radość i szczęście. Zalety porodu w domu są szeroko opisywane i wymieniane. Do najważniejszych z nich należą duże poczucie bezpieczeństwa jakie czujemy we własnym mieszkaniu, oraz brak skrępowania obecnością osób całkowicie nie znanych.