Znieczulenie u dentysty - jak pozbawić dziecko strachu przed leczeniem zębów?

Częściej wydaje ludziom się, niepamiętnych

Strach przed dentystą jest bardzo silnie zakorzeniony w wielu z nas. Często wydaje nam się, że od zawsze baliśmy się wizyty w gabinecie stomatologicznym i nasze dzieci z pewnością go po nad odziedziczą. W rzeczywistości wcale nie musi tak być. To nieprawda, że strach przed wizytą u dentysty rodzi się sam z siebie. Zwykle pojawia się w dzieciństwie, dlatego wielu z nas zwyczajnie nie jest w stanie wskazać tego momentu.

Wystarczy, że włożysz odrobinkę pracy

Przyczyną pojawienia się strachu jest zwykle niekompetencja i niedelikatność lekarza, do którego trafiliśmy w dzieciństwie. Oznacza to więc, że jako zapobiegliwy rodzic możesz oszczędzić swojemu dziecku podobnych doznać i sprawić, że strach przed dentystą będzie mu obcy. Wystarczy, że włożysz nieco w wysiłku w wybór odpowiedniego lekarza. Musisz zdawać sobie sprawę, że dobry dentysta swoim podejściem do małych dentystów jest w stanie zniwelować ich obawy. Lekarz musi odpowiadać na ich pytania, być uśmiechnięty i przyjazny, tak by jego postawa wzbudzała zaufanie dziecka.

Rodzic powinieneś wiedzieć

Dobrze, jeśli przed rozpoczęciem zabiegów dentysta dziecięcy da dziecku czas na oswojenie się z nowym miejscem i nowymi ludźmi. Naukowo udowodniono, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Jako rodzic musisz też zdawać sobie sprawę, że dziecko boi się przede wszystkim bólu, który może spotkać go na fotelu dentystycznym. Znieczulenie u dentysty powinno rozwiać te obawy. Początkowo znieczulenie może być podawane dziecku nawet przy wykonywaniu najdrobniejszych zabiegów, dopiero z czasem powinniśmy z niego zrezygnować.