Z czasem profilaktyka stanie się naszym nawykiem, co przedłuży życie naszym zębom

Profilaktyka stomatologiczna jest bardo ważna. Bez odpowiednich działań oraz pożądanych nawyków szybko stracimy zęby albo będziemy częstym gościem w gabinecie. Nie obejdzie się bez borowania, bólu. Nie jest to nic przyjemnego, nawet jeśli stosuje się znieczulenie. W ostateczności zostaną nam implanty, które przecież nie kosztuję wcale tak mało.

W związku z tym konieczna jest profilaktyka. W praktyce chodzi więc o szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, regularną wymianę szczoteczki (obecnie produkowane pozwalają łatwo i szybko ocenić, czy nadszedł właściwy moment na zmianę sprzętu), używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki albo warunków do umycia zębów lub się krępujemy, warto chociaż płukać jamę ustną odpowiednimi płynami (najlepiej z zawartością fluoru, który wzmocni szkliwo).

Innym polecanym w ochronie uzębienia rozwiązaniem jest żucie gumy po każdym posiłku. To pozwoli zmniejszyć ilość odkładającej się na zębach płytki, która później zamienia się w kamień i osłabia zęby.

Profilaktyka to również systematyczne wizyty kontrolne u dobrego dentysty. Dotyczy to szczególnie dzieci, których zęby są bardziej podatne na próchnicę i inne niekorzystne zmiany. W gabinecie przyjmuje dentysta dziecięcy, więc bez obaw możemy oddać pod jego opiekę swoją pociechę.