Z dzieckiem u dentysty - jak zadbać o psychiczny komfort maluszka?

Dentysta od lat jest uważany za postrach swoich pacjentów. Mało, kto potrafi wyjaśnić swoje obawy związane z tym specjalistą, a jednak okropne historie o jego haniebnych czynach przechodzą z pokolenia na pokolenie. Dlatego rodzicu, nie pozwól by twojemu dziecku wpojono lęk przed wizytą u stomatologa! W rzeczywistości, żaden dentysta nie planuje zadawać nam bólu. Warto tłumaczyć to maluchowi już od najmłodszych lat. Nawet wtedy, gdy ma jeszcze zęby mleczne, powinniśmy zabierać go na wizyty kontrolne. To nie tylko pomoże mu oswoić się z tego rodzaju lekarzem, ale też wpoi mu nawyk regularnego odwiedzania stomatologa.

Niestety, zdarza się też, że szkraba naprawdę czeka nieprzyjemny zabieg. Bez względu na to, co dentysta zamierza uczynić naszemu dziecku, musimy obowiązkowo wytłumaczyć mu, co się niedługo stanie i dlaczego tak będzie. Jeśli jesteś z dzieckiem u dentysty specjalizującego się w tym przedziale wiekowym, w jakim znajduje się twój maluch, to prawdopodobnie nie będziesz miał kłopotu. Bardzo często jest tak, że dobry dentysta sam stara się nawiązać kontakt z naszą pociechą. Odpowiednie podejście do pacjenta to niemal obowiązkowa cecha, jaką powinien mieć dentysta dziecięcy. Jeśli jednak to na nas spoczywa ten obowiązek, opowiedzmy szkrabowi, na czym będzie polegała czekająca go kontrola lub zabieg.

W tej drugiej sytuacji, koniecznie poprośmy stomatologa o znieczulenie. To da komfort dziecku i nam samym. Maluch uspokoi się, gdy zapewnimy, że nic nie będzie go bolało. Obiecajmy dziecku, że jeśli będzie dzielne, to postaramy się mu to jakoś wynagrodzić. Zaznaczmy też, że odwaga, jaką wykazuje się na fotelu stomatologicznym zaowocuje w przyszłości jego zdrowymi ząbkami. Żeby ułatwić nam zadanie, stomatologia dziecięca i inne gałęzie medycyny regularnie wypuszczają na rynek ulotki, które są pomocą dla dzieci i rodziców. W zabawny i prosty sposób wyjaśniają wiele kwestii medycznych. Bywają dostępne bezpłatnie w aptekach i gabinetach lekarskich.