Z dzieckiem u dentysty - praktyczne wskazówki na temat pierwszej wizyty u stomatologa.

Wizyta z dzieckiem u dentysty jest dla większości rodziców niemałym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, kiedy maluch ma przed sobą pierwszą wizytę lub wcześniej miał już nieprzyjemne doświadczenia na dentystycznym fotelu. W tym drugim przypadku, najlepiej jest po prostu zmienić stomatologa na takiego, który będzie miał dobre podejście do dzieci. W naszej okolicy zresztą na pewno znajdzie się niejeden dentysta dziecięcy.

Stomatologia dziecięca staje się ostatnio dość popularna, natomiast rodzice chcąc zapewnić swojemu dziecku w miarę możliwości komfort podczas takiej wizyty, chętnie wybierają właśnie takie gabinety. Najgorszą rzeczą, którą możemy zrobić, to straszenie dziecka. Jeszcze przed pójściem do dentysty, warto dziecku wytłumaczyć, że nie wszystkie zabiegi wykonywane przez stomatologa muszą boleć i, że jeśli chce, może dostać znieczulenie. Musimy jednak cały czas pamiętać o tym, że dla malucha wszystko to są nowe sytuacje, i to co dla nas jest zupełnie naturalne i oczywiste, dla dziecka jest zupełną abstrakcją.

Wytłumaczmy maluchowi na czym polega praca dentysty oraz, że jest to taki sam lekarz jak każdy inny. Jedną ze wskazówek przekazywanych przez psychologów jest zabieranie ze sobą dziecka na wizyty kontrolne. Kiedy maluch będzie miał okazję wcześniej oswoić się z gabinetem, później nie będzie się niczego obawiać. Dobry dentysta powinien z kolei posiadać wiele cierpliwości i być spokojną osobą. Nie zawsze ten stomatolog, którego znamy od lat dysponuje tymi zaletami, o czym trzeba pamiętać. Co ważne, jeśli sami boimy się takich wizyt, najlepiej wysłać malucha z partnerem lub inną osobą z rodziny, ponieważ nasz stres jest odczuwany przez dziecko, a to nie wpływa na nie pozytywnie.