Profilaktyka - co robić, aby mieć zdrowe i ładne zęby?

Zdrowy i ładny uśmiech jest marzeniem każdego. Ponadto wiele osób po prostu chce, aby zdrowe żeby nie bolały i nie psuły się. Profilaktyka nie jest niczym trudnym, dlatego też warto wiedzieć jak dbać o zęby aby były zdrowe i piękne.

Prawdopodobnie najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie zębów w dobrej kondycji jest dostarczanie im fluoru. Jest wiele sposobów na dostarczenie zębom fluoru. Najpopularniejszym sposobem jest dostarczanie go zewnętrznie. Metoda ta nazywa się metodą egzogenną. Do egzogennych dróg dostarczania fluoru należą przede wszystkim wcieranie, lakierowanie, stosowanie past z zawartością fluoru oraz płukanie jamy ustnej preparatami fluorowymi. Oczywiście każdy może indywidualnie i bez ograniczeń stosować pasty fluorowe i płyny do płukania jamy ustnej. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest oczyszczanie jamy ustnej po każdym zjedzonym deserze, czy nawet czekoladce.

Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularnym sposobem zapobiegania próchnicy jest lakowanie zębów. Lakowanie zębów wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Lakowanie polega na pokrywaniu płynną substancją powierzchni trących zębów, głównie przedtrzonowych i trzonowych. To właśnie one są szczególnie narażone na powstawanie ubytków ze względu na obecność licznych bruzd i wgłębień. To właśnie przez to, że zęby te są najczęściej używane podczas jedzenia, często gromadzą się w nich resztki pożywienia, które trudno jest dokładnie wyczyścić szczoteczką.

Płynna substancja ulega twardnieniu pod wpływem reakcji chemicznych lub światła w przypadku tak zwanych materiałów światłoutwardzalnych. Lak zabezpiecza zdrowe, oczyszczone powierzchnie przed dostępem chorobotwórczych drobnoustrojów i cukru na przynajmniej pół roku. Po upływie tego czasu warstwy laku powinny być szczegółowo sprawdzone przez dentystę w celu wykluczenia ubytków lub jakichkolwiek innych zaburzeń ich ciągłości. Lakowanie najlepiej przeprowadzać zaraz po pojawieniu się zębów, gdyż są one wtedy najsłabsze i najbardziej narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Szkliwo zębów nie jest bowiem do końca wykształcone i zmineralizowane. Ponadto są wtedy przeważnie całkowicie zdrowe. Oprócz lakowania niezbędne są regularne kontrole zębów.