Z dzieckiem u dentysty - jak się zachować, by nie eskalować strachu malucha?

Pierwsza wizyta u dentysty bardzo często okazuje się sporą traumą, zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców. A przecież wcale nie musi tak być. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do wizyty oszczędzisz wam mnóstwo stresu, a twojemu dziecku lęku przed dentystą w dorosłym życiu. Przykre doświadczenia z dzieciństwa bardzo często odbijają się bowiem na naszym podejściu do wizyt u dentysty w przyszłości.

Aby gabinet dentystyczny wywoływał w twoim dziecku wyłącznie miłe wspomnienia, musisz ograniczyć do minimum stres związany z tą wizytą. Jeszcze zanim wejdziecie do gabinetu, wytłumacz dziecku dlaczego tam jesteście i co będzie się tam działo. Sporą rolę w niwelowaniu strachu dziecka odgrywa też dobry dentysta. Jeśli wzbudzi w dziecku zaufanie i sympatię, cała wizyta będzie przebiegała w znacznie przyjemniejszej atmosferze. Zadbaj więc o to, by starannie wybrać gabinet, do którego trafi twoje dziecko. Najlepiej jeśli będzie oferował możliwość skorzystania z tak zwanej wizyty zapoznawczej, w czasie której maluch będzie miał okazję zapoznać się z gabinetem i jego personelem.

Najbardziej boimy się przecież tego, czego nie znamy. Współczesna stomatologia dziecięca doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego niemal każdy dentysta dziecięcy daje się poznać maluchom, zanim przystąpi do leczenia. Kiedy konieczne będzie wykonanie jakiegoś zabiegu, nie stresuj się razem z maluchem. Z dzieckiem u dentysty powinnaś być spokojna i opanowania, aby nie wywoływać w nim dodatkowego zdenerwowania. Poproś o znieczulenie - pierwsza wizyta u dentysty nie powinna kojarzyć się dziecku z bólem.